Márton napi ludaskása, nem csak Márton napra

                                         

A ludaskása, gyerekkorom egyik kedvence volt. Mivel tartottunk libát, nem csak Márton napon készült. Akkoriban még nem volt hűtő, a libából meg sok hús kijött, anyukám a felső combját, mellehúsát kicsontozta, lesütötte, egy lábas aljára tett hideg zsírt, abba tette a kisült és lehűtött húsokat, úgy, hogy ne érjenek össze, beborította zsírral, majd újra húsok jöttek, és megint zsír. Így hetekig ellehetett tartósítani, akár a disznóvágáskor kisütött pecsenyét is. A vastag bőröket, a tenyérnyi, sokszor 2-3cm vastag hájat kisütötte, kenyérre kenve mennyei csemege volt a libazsír, meg a pörc. A vastag nyaka bőréből készült, Bessenyei Ferenc által oly sokszor megénekelt töltött libanyak. Idejét sem tudom mikor ettem utoljára.

A ludaskása akkor a legfinomabb, ha libazsírral készül. A libaaprólék a szárnyak, szárnytő, farhát, lábak, nyak, de hozzá lehet tenni az alsó combot is, ne csak csontos hús legyen. Aki olyan szerencsés, hogy otthon tud vágni libát, a zúzát, a szívet is bele teheti a kásába. A rizst helyettesíthetjük árpagyönggyel, amit előző este beáztatunk vízbe.

Hozzávalók

25 dkg rizs

1 libaaprólék

1 sárgarépa

1 petrezselyemgyökér

1 fej vöröshagyma

3k libazsír  

2-3 babérlevél

1 kk majoránna

1 k ételízesítő

bors

A kockára vágott hagymát, a libazsíron üvegesre pirítjuk, rátesszük az libaaprólékot, a kockára vágott zöldségeket, fűszerezzük borssal, majoránnával, ételízesítővel, / sózni csak akkor kell, ha az ételízesítőtől nem elég sós/. Felöntjük vízzel, és fedő alatt egy órát főzzük. A rizst leöblítjük, rátesszük az aprólékra, ha szükséges, öntünk rá még vizet, bele tesszük a babérlevelet, és többször megkeverve KB 15 percig főzzük, ekkor elzárjuk a lángot és fedő alatt hagyjuk pár percig, amíg a rizs kifakad.

A ludaskását lehet gazdagítani borsóval, gombával, aki szereti, tehet a megpirított hagymára egy kis kanál pirospaprikát. A sárgarépát, petrezselyem gyökeret akár egészben is az ételhez lehet adni, hogy aki nem szereti, annak a tányérjára ne kerüljön. A babérlevelet, mindig akkor tesszük az ételhez, ha már csak pár percet főzzük, sokkal jobban érvényesül az íze. A kész ételt tálaláskor megszórhatjuk, finomra vágott petrezselyemlevéllel. Savanyúság illik hozzá.

Jó főzőcskézést

Jó étvágyat

Tovább a blogra »