Fondant készítése házilag

                                                      

Mivel már töbször említettem a burkolt tortákat, most kicsit bővebben írok róluk. Burkolt tortának azt szokták nevezni, aminek a külsejét nem krémmel, vagy csokival vonják be, hanem valami szilárd anyaggal. A szilárd, nem kőkeményet jelent.

A legismertebb bevonó anyag a marcipán. Marcipánt házilag, nem, vagy csak speciális gép beszerzésével lehet készíteni, ugyanis a mandulát nem darálják, hanem préselik. A marcipán cukor és mandula összetétele. Marcipánt nem csak bevonásra használják, készül belőle töltelék, vagy csokival bevont édesség. 1-1, 1-2, és 1-3 összetételben készül. Az 1-1 arányú marcipán egy rész cukorból, egy rész mandulából áll, ezt szokták sütő marcipánnak is nevezni, töltelékekbe-krémekbe használják. Torta bevonásához az 1-3, marcipán a legalkalmasabb, itt egy rész mandulából, és három rész cukorból készül a marcipán. A mandula miatt nem hófehér, kicsit szürkés, titándioxiddal szokták fehéríteni.

A hobbi cukrászok körében népszerű a fórmix, és az unidek bevonó. A fórmixet olyanoknak ajánlom, akik gyakorlott tortások, kicsit nehéz vele dolgozni, gyorsan lágyul, könnyen szakad. Az unidek, szinte elronthatatlan, könnyű színezni, de már készen is kapható színezett. Pirosat és feketét érdemes készen venni.

Ma már szinte minden városban van, cukrászati szaküzlet ahol be lehet szerezni a burkoló anyagokat, főleg vidéken sok cukrászdában is lehet rendelni.

Ezeken kívül van még számtalan bevonó anyag, sok közülük otthon is elkészíthető, mint a pillecukros fondant, ami bevonásra is, és virágok díszek készítésére is kiváló. A tejporos fondant én inkább virágokhoz ajánlanám, szép vékonyra lehet nyújtani, és keményre szárad, forma tartó. A csoki gyurmából is szép virágok készülhetnek, bevonásra is alkalmas. És itt még nem soroltam fel mindent.

A házi fondant, leginkább az unidekre hasonlít, mint ízre, mint állagra. Ha jó minőségű akácmézet, és vajat használunk, szép fehér is lesz.

Akármilyen burkoló anyagot használunk is, mindre igaz, hogy használat előtt jól át kell gyúrni őket. Gyakorlatilag úgy bánhatunk velük, mintha tésztát gyúrnánk. Nyújtani is a tésztához hasonlóan kell. Torta bevonásához a burkolót általában három milliméter vastagra nyújtjuk.

Itt most a házi fondant készítését fogom bemutatni. A cikk végén, hozom a videót.

Fondant hozzávalói:

700g porcukor

1kanál zselatin

2kanál méz

1kanál puha vaj +1kanál

6kanál víz

keményítő

Elkészítés.

A zselatint beáztatjuk a hat kanál vízbe. A porcukrot átszitáljuk, hogy ne maradjanak benne rögök. A megdagadt zselatint, a mézet, a vajat egy fém, vagy üvegtálba öntjük, és gőz fölött, ügyelve hogy ne forrjon fel összeolvasztjuk. A porcukor felét egy tálba tesszük, ráöntjük a zselatinos oldatot, és egy kanál segítségével elkezdjük összekeverni, közbe adagoljuk a többi cukrot. Ha már kanállal nehéz keverni, öntünk a deszkára porcukrot, és ráborítjuk az összekevert masszát. Addig gyúrjuk bele a cukrot, amíg lágy tésztaszerű nem lesz. A kanál méretétől függően kevesebb, vagy éppen több cukor kell bele. Az így összegyúrt cukormasszát, folpackba tesszük, és pár órára, legjobb egy éjszakára, hűtőbe rakjuk.

Használat előtt kivesszük a hűtőből, nem kell megijedni, mert egy kemény anyag lesz belőle. Darabokra törjük, és kevés vajjal mintha gyurmáznánk, megpuhítjuk. Akinek erős keze van az nagyobb darabokkal is tud dolgozni. Amikor kezd lágyulni, keményítős deszkán még gyúrjuk, addig, amíg szép sima, és puha lesz. Ekkora fondantal, egy 24 cm, tortát tudunk bevonni. Nekem legutóbb elég volt a 26cm-re is, de aki először használja, inkább hagyja vastagabbra.

Ha színezni szeretnénk, a zselatinhoz adott vízből fél- egy kanállal kevesebbet teszünk, helyére folyékony ételfestéket rakunk. Tehetünk vaníliaaromát is egy kanál víz helyett, vagy ha ragaszkodik a család a marcipán ízéhez, mandula aromát. A mandula aromával vigyázni kell, mert ha sok kerül a fondantba keserű lesz.

A következő bejegyzés a torta burkolásáról fog szólni.

Jó sütögetést

Jó étvágyat

https://youtu.be/sJ2ZCNebW8Y

Tovább a blogra »