Hájas tészta, túrós, diós, vagy mákos „kiflinek”

A hájas tészta, gyermekkorom egyik kedvenc süteménye volt. Akkoriban még, csak téli időszakban, jellemzően a disznóvágások idején készült csak. Ma már szerencsére évszaktól függetlenül hozzá lehet jutni a hájhoz, jól tűri a fagyasztást is. Érdemes 10-15 dkg-mal többet vásárolni belőle, mint amire szükségünk van, mert meg kell tisztítani a „bőrétől”, ez egy erős hártya. A hájas, és általában a leveles tésztákat mindig hűvös helyen pihentetjük! Tölteléknek használhatunk, sűrű lekvárt, diót, amit én házi baracklekvárral szoktam összekeverni, annyi lekvárt teszek a dióhoz, hogy egy kemény massza legyen. Az mellett hogy nagyon finom, könnyű is dolgozni vele. A mákot egy két kanál forró tejjel lehet pépesíteni, kevés reszelt citromhélyal ízesíteni. A túró, vaníliás cukorral, egy két csepp citromlével, mazsolával bolondítható meg. De, aki nem édesszájú, sajttal is töltheti, ez esetben a tésztába kicsivel több sót kell tenni.

70 dk finomliszt

40dk disznó háj

1+1 tojás

2dc tejföl

kkanál só

1kanál ecet

víz /szóda/

A hájat gondosan megtisztítjuk a hártyáktól, húsdarálón ledaráljuk, és kb. két púposkanál lisztel összedolgozzuk, felhasználásig hűtőbe tartjuk.

A lisztet tálba szitáljuk, hozzá adjuk a sót, tejfölt, tojást, ecetet és annyi vizet / szódavizet/ amiből, puha, de nem lágy tésztát tudunk gyúrni. Addig gyúrjuk, amíg szép sima nem lesz. Hűvös helyen negyedórát pihentetjük.

A tésztát kinyújtjuk, igyekezzünk téglalap alakúra, és kb. másfél cm-re. A hájat a kinyújtott tésztára szétkenjük, /ujjaink között vékonyra kinyomjuk a hájat és azt simítjuk a tésztára./. A tésztát három részben egymásra hajtjuk, a ráragadt lisztet száraz ecsettel, vagy puha szivaccsal lesöpörjük. Kicsit ellapogatjuk az összehajtott tésztát, majd a két végét is egymásra hajtjuk. negyedórára hűvös helyre tesszük pihenni, majd újra kinyújtjuk, hajtogatjuk, ezt háromszor érdemes megcsinálni.

Az utolsó hajtogatás előtt a sütőt bekapcsoljuk 180-190 fokra, elő készítjük a tölteléket, ami lehet, sűrű lekvár, dió, mák, vagy túró.

A tésztát kinyújtjuk vékonyra, 2-3 mm-re és tenyérnyi négyzeteket vágunk belőle. Minden négyzet közepébe teszünk tölteléket és félbehajtjuk, ujjunkkal körbe kicsit megnyomkodjuk. Egymástól 4-5 cm-re sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, tetejüket megkenjük felvert tojással, vigyázzunk, a tészta vágott felét ne érje a tojás, mert nem tud „kinyílni” 15- 20 perc alatt készre sütjük. Porcukorral megszórva tálaljuk.

Jó sütögetést, jó étvágyat hozzá.

Tovább a blogra »