A leveles vajastészta, az egyik legsokoldalúbban felhasználható sütemény alap. Készíthetünk belőle édes süteményt, de sósan is mennyei. A készen kapható leveles tészta, álltalában egy félkilós tömb, de van, ami lapokban van lefagyasztva. Használat előtti este, tegyük át a fagyasztóból, a sima hűtőbe, reggelig szépen fel fog engedni. A leveles tésztát, sose olvasszuk meleg helyen, mert a vaj megolvad, és nem fog szépen „kinyílni”. Készíthetünk belőle rétest, bélest, vagy kis buktákat.
Néhány ötlet
Túros béles:
1cs leveles tészta
200g cérnametélt
250g félzsíros túró
1 vanillincukor
2k mazsola
1k olaj
2k zsemlemorzsa
100+100g cukor
1l tej
1tojás
A tejet felforraljuk, beleteszünk 100g cukrot, és kifőzzük benne a cérnametéltet. Leszűrjük, a kanál olajjal elkeverjük, és hozzá adjuk az előzőleg simára kevert meg cukrozott túrót, a mazsolát, jól elkeverjük. A leveles tésztát, kétfelé vágjuk, az egyik felét kinyújtjuk, hogy egy 25x30cm tepsi alját befedje. Vékonyan megszórjuk zsemlemorzsával, majd bele öntjük a túróval elkevert tésztát, eligazgatjuk, és a tészta másik kinyújtott felével betakarjuk. Megkenjük tojással, és egy éles késsel, átlósan felkockázzuk a felső lapot. Erre azért van szükség, hogy a leveles tészta, ha megsül, törik, nem lehet szépen szeletelni. 180fokos sütőbe 20-25 perc alatt készre sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk. A túrónak különleges ízt ad egy fél narancs leve, és reszelt héja is.
Diós béles: Ugyan úgy készül, mint a túrós, csak a tésztára diót teszünk, amit megbolondíthatunk, egy kanál rumaromával lazított sárgabarack lekvárral.
Rétes:
A réteshez háromba vágjuk a csomag leveles tésztát, vékonyra kinyújtjuk, tölteléknek használhatunk, diót, amit cukorral, baracklekvárral ízesítünk, esetleg kanál rumaromával. Tehetünk bele túrót, amit cukorral, vanillincukor, esetleg narancs, vagy citromlével, mazsolával ízesítünk. Alma, vagy meggy is lehet a töltelék. Az almát lereszeljük, kicsavarjuk a levét, fahéjjal, cukorral ízesítjük, vagy ha nagyon leves az alma egy két marék diót, vagy deó /diópótló/ keverünk bele. A meggyet kimagozzuk, kicsavarjuk a levét, szintén cukorral, esetleg fahéjjal ízesítjük. A kinyújtott tészta felén eligazgatjuk a tölteléket. / Az alma, meggy, vagy túró alá mindig tegyünk egy kis zsemlemorzsát, hogy a tészta ne ázzon el. / Amikor elegyengettük a tölteléket, feltekerjük, mint a bejglit, de lazán. Óvatosan a tepsibe emeljük, tojással megkenjük, 180 fokos sütőbe arany barnára sütjük.
A káposztás rétes igazi ínyencség. 1kg káposztát lereszelünk, két-három kanál olajon odatesszük párolódni, mint amikor káposztás tésztának készítjük. Ha szép aranybarna, ízesítjük sóval, borssal, és a leírtak alapján megtöltjük a tésztát.
Ha a leveles tésztánk lapokba van lefagyasztva, akkor egy-egy lapot kinyújtunk olyan hosszúra, mint a tepsink, és 18-20cm szélesre. A tölteléket, középen igazítjuk el a tészta hosszáig, az oldalánál kilógó részt 2cm szélesen bemetsszük, kicsit srégen, és mintha fonnánk, egyet jobbról, egyet balról hajtunk rá. Tojással megkenve, 180fokon arany barnára sütjük.
Ha tésztát kinyújtjuk3 mm vékonyra, felkockázzuk 10×10 kockákra, az előzőekben leírt bármelyik töltelékből teszünk egy kanállal a kockákra, hajthatjuk háromszög alakba, vagy a négy sarkát ragasztjuk össze kis tojással. Arra ügyelni kell, a vágott részre ne menjen tojás, mert nem tud szépen”kinyílni”. Variálhatjuk is a kis kockákat, ha a tölteléket bele tettük, két átlós saroknál v alakba bemetszünk, úgy, hogy egy kis fület kapjunk, ezeket a kis füleket egymáson áthajtva, kis tojással a tészta széléhez ragasztjuk.
Sós változatok:
1cs leveles tészta
20dk darált hús
2k olaj
1kis fej vöröshagyma
zöldfűszerek
só,bors
50g reszelt sajt
A vöröshagymát felkockázzuk, és az olajon üvegesre pirítjuk, rátesszük a darált húst, amit fehéredésig sütünk, sózzuk, borsozzuk, felöntjük fél deci vízzel, és fedő alatt puhára pároljuk. Amikor a hús megpuhult, hozzáadjuk a zöldfűszereket, ami lehet petrezselyemzöld, kakukkfű, kis rozmaring. A tésztát kinyújtjuk, felkockázzuk 10×10 kockákra, a raguból minden kockába teszünk egy kanállal, háromszögre hajtjuk, megkenjük tojással, és kis reszelt sajtot szórunk rá. 180 fokon 18-20 perc alatt arany barnára sütjük. A ragut gazdagíthatjuk különféle zöldségekkel. /Maradék sült húst, vagy pörköltet is felhasználhatjuk hozzá, amit ledarálunk, vagy nagyon apróra feldarabolunk./
Zöldséges háromszögek.
1cs leveles tészta
1sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
1 nagyobb burgonya
10dk zöldborsó/zöldbab
1vöröshagyma
só, bors
petrezselyemzöld
50greszelt sajt
olaj a sütéshez.
1tojás
A hagymát felkarikázzuk, a répát, és petrezselyem gyökeret vékonyra felcsíkozzuk, a burgonyát is hasonlóra vágjuk. A borsót/zöldbabot sós vízbe oda tesszük főni. Forrósítunk, annyi olajt, amibe a zöldségeket ki tudjuk sütni. Minden zöldséget külön süssünk, mert amíg a répa még nyers a hagyma már nagyon megpirul. Az így elkészített zöldségeket összekeverjük, ízesítjük sóval, borssal, petrezselyemzölddel, és ezzel töltjük meg a tésztát, az előzőekben leírt módon. Tehetünk bele apró brokkoli, vagy karfiol rózsákat is. Gazdagíthatjuk a zöldséges tölteléket két kanál tejföllel, amibe elkevertünk, egy kiskanál mustárt.
Virsli rolád: Szilveszteri finomság.
1cs leveles tészta
5pár virsli
1 tojás
A virsliket kihámozzuk a bőréből, kettévágjuk. A tésztát kinyújtjuk 3mm vékonyra, és 2cm csíkokat vágunk belőle. Ezeket a csíkokat rátekerjük a virslikre, tepsibe rendezzük őket, meg kenjük tojással, és 180 fokos sütőbe 20 perc alatt készre sütjük. Tehetünk a tetejére reszelt sajtot is. Készíthetjük úgy is, hogy a tésztából, háromszögeket vágunk, a virslit feldaraboljuk, hogy elférjen a háromszögek szélesebbik végén, feltekerjük, mint egy kiflit. Nem szükséges előfőzni a virslit. Nagyon laktató, igazi sörkorcsolya. A háromszögre vágott tésztába tehetünk egy kis sajt darabot is, a virsli helyére.
Ez csak egy pár, a nagyon sok változatból. A leveles vajastésztát otthon is el lehet készíteni, a következő posztban azt is leírom.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: