Katianyus süt-főz

Néhány szó, a fűszerekről

 

Aki van olyan szerencsés, hogy kis konyhakertet gondozhat, az tudja milyen jó, ha csak levág egy-két zöld szárat és ízesítheti is az ételét. Azoknak, akik társasházban laknak, vagy panelben, nekik sem kell lemondaniuk, a friss zöld fűszerekről, a legtöbb el van a konyha ablakba állított cserépbe is. Minden bevásárlóközpontban árulnak vágás érett fűszernövényeket. Nem csak az a jó, ha kéznél vannak, de üde színfoltja lehet a konyhának, nem utolsósorban az illatuk is jótékony hatással van a szervezetre. A rozmaring, ha ügyesen van nevelve kis fácskává alakul, és akár a lakás dísze is lehet. Ha magunk szeretnénk nevelni a kis fűszernövényeinket, akkor cserépre, virágföldre és vetőmagra lesz szükségünk, és egy kis türelemre. No, meg arra, ne felejtsük el locsolni a növénykéinket.  Íme, néhány, a sok közül.

 

Metélő petrezselyem:

Ez, a petrezselyem azon változata, ami nem hoz, csak vékony gyökeret, de annál dúsabb levélzetet. Egy közepes cserepet megtöltünk virág földel, beleszórjuk a magokat, nem baj ha sűrű, és vékonyan szórunk rá, még virágföldet. A cserepet, egy tálkába /cserépalátét/ helyezzük, és naponta, teleöntjük a tálkát vízzel. Más gondozást nem igényel. Vágni akkor lehet, ha a levélnyélen már van legalább három szét ágazó levél. Mindig ollóval csipjük le a leveleket, hogy a tépésnél, nehogy kiszakadjon a gyökere is. A metélő petrezselyem, kétnyári növény, érdemes tavasszal egy másik cserépbe magokat vetni, mert mire az előző nyári felmagzik, az új már vágható lesz. Szinte minden ételt ízesíthetünk vele, vagy tálaláskor díszítésre használjuk. A jobb ízhatás miatt a petrezselyem zöldet, mindig a kész ételbe keverjük. Vannak kivételek, amikor töltelék, vagy sültek ízesítésére használjuk.

 

Metélő hagyma:

A petrezselyemhez hasonlóan ez a hagyma főleg csak szárat növeszt. Szép hosszú vékony hagymaszárakat, amivel sok ételt ízesíthetünk, Levesek, saláták, vagy díszíthetjük a kész ételt. A metélő hagyma sem igényel sok figyelmet. Ezt is a teletöltött cserépbe szórjuk, a tetejére teszünk kevés virágföldet, naponta locsoljuk. Vágni akkor lehet, ha a szárak tizennégy-tizenöt centisek. Kétnyári növény, tavasszal ültetjük a következő évi metélőhagymát.

 

Oreganó /szurok fű/

Oreganó elég vízigényes. A cserépbe egyszerre csak három négy magot tegyünk, mert mini bokrocskák lesznek. A magok elvetése után, érdemes kis üveglappal letakarni a cserepet, a jobb csírázás miatt. Ha kiket, és már két-három centis. levehetjük az üveglapot. A növénykénknek el kell érnie a tíz-tizenkét centis magasságot, ekkor már vannak oldalhajtásai is, és a kis levélkéket csípjük le. De jobb ha egy kis ágat levágunk, két ujjunk között végighúzva a kis levélkéket le tudjuk húzni.

 

Bazsalikom

A bazsalikomot is nevelhetjük otthon, amivel elsősorban a paradicsomos ételeket ízesíthetjük, de az olasz tészták elmaradhatatlan fűszere is a frissen vágott bazsalikom, amivel megszórják az ételt, mint a petrezselyemmel, vagy salátákba tehetjük. A bazsalikom magokat ritkán, egymástól két három centire vetjük, a cserép alá kis tálkát teszünk, amibe mindig csak annyi víz legyen, hogy a föld felső rétege ne legyen vizes. A bazsalikom kicsivel több törődést igényel mint az előző növénykék. Amikor már van pár levele, két hetente  spriccelős flakonnal le kell mosni a leveleket. Szedni akkor lehet, ha a növényke már tizenöt centis, érdemes ollóval levágni a leveleket, hogy a szár, ne sérüljön meg.

 

Rozmaring:

Rozmaring, ami nélkül, nem szabad bárányt, kecskét, vagy vadat sütni, de a fiatal marhából készült sülteknek is jó ízt ad. A rozmaringból érdemes dugványt beszerezni, mert a magról vetés nehézkes, sok időbe telik amíg felhasználhatóvá válik. Nem túl víz igényes, tavasszal ki is lehet ültetni, vagy ki tenni az erkélyre, meghálálja a gondozást. Amíg a növényke nincs legalább húsz centi, ne vágjuk, mert nehezebben regenerálódik. Ha jól gondozzuk, évekig is elél a lakásba, nyáron még a virágaival is megajándékoz minket, amiket elvirágzáskor, gondosan el kell távolítani.

Menta:

A mentát, elsősorban gyógynövényként tartják számon, megfázás esetére teát főznek a leveleiből, köhögés csillapító hatása van. Nyáron a limonádé hűsítő hatását lehet vele fokozni, vagy hideg salátákhoz adják. Mentát, akkor is csak cserépbe szabad ültetni, ha egyébként van konyhakert, mert gyorsan szaporodik, a tarackhoz hasonló gyökerével, akár három méterrel arrébb is kihajthat, szinte kiirthatatlan. Ennél fogva, nem sok törődést igényel. Az elvetett magok, amíg kikelnek igénylik a napi óvatos öntözést, később már, csak akkor kell öntözni, ha kezd száraz lenni a földje. Amikor már tizenkét centi, lehet a leveleit csipkedni.

Gyömbér.

A gyömbért, elsősorban húsos ételek fűszerezésére használják, de főznek belőle teát is. Akinek gyomorfekélye van óvatosan használja. A gyömbért, a közhiedelemmel ellentétben, lehet cserépben nevelni. Nagy lapos cserepet válasszunk, aminek az aljába homokot teszünk, erre kerül a virágföld, egy nagyobb gyömbért, amit két részre vágunk, úgy ültetjük el, hogy a fele a föld felett legyen. Csírázásig több vizet igényel, később már elég két-három naponta locsolni. a cserepet, ne tegyük közvetlen ablakba, hogy ne telibe érje a napfény. A legjobb ha földre tesszük, a szára ugyanis megnő akár egy méterre is. Szép dísze lehet a lakásnak.

Ez csak egy kis szelet, a fűszer növények világáról, az üzletekben számtalan fűszernövényt lehet ezeken kívül is venni, amit otthon, érdemes átültetni egy számmal nagyobb cserépbe, és ha ügyesen gondozzuk őket, sokáig élvezhetjük jótékony hatásukat.

Akár, egy nagyobb cserépbe, ládába ültethetünk többféle fűszer növényt

Vagy, saját ízlésünknek megfelelő kis polcokon tarthatjuk őket

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!