Mostanság nem igazán lehet eltenni a befőzésre használt nagy fazekat, mert még tart a meggy szezon, egész júliusba tartani fog, van olyan megy ami augusztusban érik, és most már a kajszi is megjelent a piacokon.
Talán nincs is más lekvár, amit olyan sok süteménybe használnak, nem beszélve a palacsintáról, ami sárgabarack lekvárral az igazi. És persze, nincs zserbó sem, barack lekvár nélkül. De befőttnek is isteni.
Mindig egészséges gyümölcsöt válasszunk. Nem baj, ha meg van nyomódva, csak barna ne legyen. Sokaktól hallom, hogy megpucolják a sárgabarackot, a lekvárhoz. Pedig felesleges, és pazarlás is. A barack héja szépen szétfől. Ha befőttnek akarjuk, akkor a keményebb, még kicsit zöldes barackot válasszuk. Én tíz kiló gyümölcshöz számolok két kiló cukrot, a jó érett barackhoz nem kell több, mert elnyomja a gyümölcs ízét.
A lekvárfőzést úgy időzítsük, hogy legyen rá négy-öt óra, mert félóra alatt nem lehet jó lekvárt főzni. Gondosan mossuk meg több lébe a barackot, felezzük el, és egy nagy fazékba rakjuk, a magjától megfosztott gyümölcsöt. Ráöntjük a cukrot, és jól elkeverjük, össze is nyomkodhatjuk, én krumpli törővel szoktam, azzal tudom keverni is. Erre azért van szükség, hogy a barack kis levet enged, a cukor is olvad, így ha elkezdjük forralni, nehezebben sül le. Mindig hibátlan zománcú edénybe főzzük, fém kanalat használjunk hozzá. Minden gázhoz van láng elosztó, hogy ne egy helyen érje a fazekat a hő. Soha ne főzzük a lekvárt nagy lángon! Elsősorban azért mert leéghet, vagy mert a tejbegrízhez hasonlóan buborékokat vett, komoly sérüléseket okozhat a forró lekvár. Ha véletlenül oda kapná, szedjük át másik edénybe, ügyelve, hogy az odaégett réteget ne kaparjuk meg, rossz ízt ad a lekvárnak, és igencsak lehangoló, ha barna foltok úszkálnak a lekvárban. Legalább három-négy órát főzzük, ez alatt a cukortól kicsit sűrűsödni fog. Figyelem: Soha nem lesz a sárgabarack lekvárunk olyan sűrű, mint amit az üzletben veszünk! Tehát nem kell megijedni ha nem áll meg benne a kanál. A kész lekvárokat két decis üvegekbe szedjük, nagyon kicsi szalicilt, / késhegynyit négy üvegre/ teszünk rá, lezárjuk, és a meggyhez hasonlóan száraz dunsztba tesszük, jól betakargatjuk.
A főzési idő attól is függ, mennyire szeretnénk, hogy maradjanak benne gyümölcs darabok. Mielőtt elkezdjük főzni, akár össze is lehet turmixol.
Ha nincs otthon elég befőttesüvegünk, minden bevásárló központban beszerezhető, ahogy a kupakok is. Tudom, most sokan felhördülnek, hogy, ha megveszem az üveget, a kupakot, meg a gyümölcsöt többe kerül, mintha megvenném a kész lekvárt. Ez csak részben igaz. Az üvegeket évekig, akár évtizedekig is lehet használni. Hogy őszinte legyek, én nem ragaszkodom a csavaros tetőhöz, fóliával is remekül eláll. A méretre vágott, 17x17cm fóliát válasszuk, két rétegbe tegyük az üvegre, befőttes gumival, vagy akár spárgával kötjük le. Régen rafiát használtunk erre a célra. Gondosan húzgáljuk simára a fóliát, ne legyen hajtás rajta, inkább ráncos legyen, mint az a bizonyos szoknya. A száraz dunszt után, szépen körbe is vághatjuk, de hagyjunk legalább két centis gallért rajta.
Ha befőttet is akarunk, a keményebb barackokat hét decis üvegbe rakjuk, teszünk rá, két-három kanál cukrot, ízlés szerint, felöntjük vízzel, csipet szalicil, lezárjuk, és a meggynél leírt módon dunsztoljuk.
Manapság nagyon divatosak a sárgadinnyével, vagy sárgarépával kevert baracklekvárok, csak a megfelelő arányt kell megtalálni, ez pedig attól függ, melyik gyümölcs íze legyen a domináns. A sógornőm pl. szegfűszeget is tesz a sárgabaracklekvárba.
Én most pár kis üveg narancsosat tettem el. 2kg barackot össze turmixoltam, 4 nagyobb narancs levét kicsavartam, kb 25dkg cukorral, jól felfőztem, és a szokásos módon, üvegekbe raktam.
Fokozottan ügyeljünk ha gyerek van a közelünkben!
Régen az anyukám az udvaron főzte a barack és a szilvalekvárt. Akkoriban még nem voltak elterjedve a sárgadinnye, málna vagy az eperlekvárok, vagy a mostanában nagyon divatos narancsból készültek. Volt sárgabarack, meg szilvalekvár, de az sok. Volt két nagy fakanala, méteres nyéllel, az egyiket disznóvágáskor használta, a másikat lekvárfőzésre.
Jó főzőcskézést
Jó étvágyat hozzá
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: