Amikor kisgyerek voltam anyukám otthon sütötte a kenyeret. Vasárnap korán reggel bedagasztotta, ha meg kelt átgyúrta, szakajtóba adagolta. Négy öt nagy veknit sütött, ez kitartott következő hétvégéig. Mindig készített két kis bucit is, ezek zsemlénél kicsit nagyobb cipók voltak, ez volt a mi csemegénk. A fateknő oldaláról lekapart tésztát gondosan becsomagolta konyharuhába, és eltette a következő kenyérsütéshez. Ez volt a morzsoltka, vagy öregtészta, amit beáztattak használat előtt. Volt egy búbos kemencénk, abban készültek a kelt kalácsok is. Akkoriban másként éltek az emberek, lassabban, volt idő mindenre. Nem volt ez a nagy rohanás.
Bevallom, őszintén sajnálom, hogy mire akkora lettem, hogy megtanulhattam volna a kenyérsütés fortélyait, elköltöztünk, és az új helyen már nem volt kemence. De azért talán nem vagyok menthetetlen.
Mindenesetre, a kenyérsütéshez hozzá kell készülni, meleg huzatmentes helyen kell keleszteni.
Hozzávalók.
90dkg finomliszt
2,5dkg élesztő
teáskanál só
kk cukor
2kanál olaj
5-6 dl langyos víz
Elkészítés
Egy dl langyos vízbe beletesszük a kiskanál cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt. Hagyjuk felfutni. Egy nagy tálba beleszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót a két kanál olajat, ráöntjük a felfuttatott élesztőt, és annyi langyos vizet adunk hozzá, amiből félkemény tésztát tudunk gyúrni. Még ragadni fog. Célszerű lisztezett deszkára borítani, és legalább nyolc – tíz percig gyúrni. Szép simának kell lennie.
Visszatesszük a kilisztezett tálba, meleg helyen, két órát kelesztjük. Újra kiborítjuk, kicsit átgyúrjuk, nem kell sokáig gyötörni a tésztát, csak egy két percig. Meleg helyen újra kelesztjük, egy- másfél órát.
A második átgyúrásnál, már formára igazítjuk. a sütőt ekkor célszerű előmelegíteni 200 fokra. Harminc perc pihentetés után, a kenyerünket éles késsel bemetsszük, meghintjük vízzel, és szép arany barnára sütjük. A sütőből kivéve megint meghintjük vízzel, konyharuhával letakarjuk pár percig, majd rácson hűtjük ki.
Én egy kisebb tepsibe sütöttem, de lehet nagyobb jénaiban is, aminek van teteje, vagy nagyon jól lehet használni kenyérsütésre a római tálat. Ha fedett edénybe sütjük, kb húsz perc után távolítsuk el az edény fedelét, hogy meg tudjon pirulni a kenyerünk. Nem kell megijedni ha véletlenül nem sikerül szépre az első, kis gyakorlással ha az ember ráérez az ízére már nem is akarja abba hagyni az otthoni kenyérsütést.
Jó étvágyat
Jó sütögetést
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: